Ekonomi

Yatırımcılar Fed’in faiz indirimi için Mart ayını bekliyor

Yatırımcılar Federal Rezerv’in Mart ayında faiz oranlarını düşürmeye başlayacağına inanıyor, ancak Aralık ayında ABD perakende satışlarının beklenenden daha güçlü olduğunu gösteren bir raporun ardından bu inançta hafif bir düşüş yaşandı. Perakende satışlardaki %0,6’lık artış, ekonomistlerin %0,4’lük tahminini aştı; bu durum, enflasyonun kalıcı olmasına katkıda bulunabilecek ve Fed’in sıkı para politikasını sürdürmesine neden olabilecek güçlü tüketici harcamalarına işaret etti.

Salı günü konuşan Fed Lideri Christopher Waller, enflasyonun Fed’in %2 hedefine doğru ilerlediğine dair güvenin arttığını söyledi. Ancak gelecekteki verilere ilişkin görünümü şekillendirmede tüketici harcamalarının değerini vurguladı.

İlgili Makaleler

Çarşamba itibarıyla, Fed’in politika faiz oranına bağlı vadeli işlemler Mart ayında faiz indirimi ihtimalinin %60’ın biraz altında olduğunu gösteriyor; Bu, Salı günü geç saatlerde bildirilen yaklaşık %65 olasılığa göre hafif bir düşüştü. Fed, Temmuz ayından bu yana politika faizini %5,25 ile %5,5 aralığında tutuyor. Perakende satış raporunun ardından faiz oranı vadeli işlem sözleşmeleri, yıl sonu politik oranının yaklaşık %3,88 olacağını gösteriyor. Bu rakam, veriler açıklanmadan önce beklenen %3,83’e göre hafif bir artış.

Fed yetkilileri daha önce politika faizinin yılı %4,6 civarında tamamlamasını beklediklerini açıklamıştı. Ancak Waller, Fed’in faiz indirimlerinin gerçek ölçeğinin ve zamanlamasının gelecekteki verilere, özellikle de enflasyon rakamlarına bağlı olacağını belirtti.

Fed’in bir sonraki toplantısını Ocak ayının sonunda yapması planlanıyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu