Haber

Türkiye’ye gelen İskoç ekip şefi: Film setinde gibiydim

İngiltere’den deprem felaketinin ardından Türkiye’ye gelen 77 kişilik Kentsel Arama ve Kurtarma ekibine (UK ISAR) İskoçya’dan katılan 4 itfaiyecinin (SFRS) Şefi John Aitchison, “Bir filmdeymiş gibiydim. Her şey tam bir yıkım oldu. Çok “Sanki çok katlı binalar yerden kaldırılıp tekrar yere fırlatılmış gibiydi. Bazı binalar ters, bazıları da yan yatmıştı” dedi.

İngiltere’nin Türkiye’ye gönderdiği ekipte yer alan İskoçya İtfaiyesi’ne bağlı 4 işçinin yaşadıkları SFRS’nin internet sitesinde yayınlandı. SFRS Şefi John Aitchison, deprem bölgelerindeki tahribatı şu şekilde tanımladı;

“Film setinde gibiydim. Her şey tam bir yıkımdı. Sanki çok katlı binalar yerden kaldırılıp tekrar yere atılmış gibiydi. Bazı binalar ters, bazı binalar yan yatmıştı. ” “İnsanlar ailelerini kaybetmişti. Bulundukları bölgenin haberi gibiydi. İnsanlar ağlayarak her köşe başında bizden kendilerine yardım etmemizi sağlamaya çalışıyorlardı.” 77 kişilik İngiltere ekibi, yaklaşık 10 gün boyunca gece gündüz demeden kurtarma çalışmalarına katılarak 11 kişiyi enkazdan canlı olarak çıkardı. İngiltere Kalkınma Sekreteri Andrew Mitchell, “insanlar ihtiyaç duyduklarında.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu