Ekonomi

Exxon ve Chevron’un mega anlaşmaları potansiyel antitröst ihlalleri açısından inceleme altında

Chuck Schumer liderliğindeki Demokrat Senatörler, potansiyel antitröst ihlallerini öne sürerek ExxonMobil’in 59,5 milyar dolarlık Pioneer Natural Resources’ı ve Chevron’un 53 milyar dolarlık Hess Corporation’ı satın almasıyla ilgili soruşturma yapılmasını talep etti. Kanun koyucular, bu süreçlerin rekabeti bozabileceğinden, yakıt fiyatlarını artırabileceğinden ve potansiyel rekabet karşıtı uyumluluk nedeniyle küçük işletmeler ve fiyat seviyeleri üzerinde olumsuz etkiler yaratabileceğinden endişe duyuyor.

Senatörler, özellikle çevresel sürdürülebilirliğe yönelik artan kamu talebi ışığında, petrol endüstrisinin fosil yakıtlara olan bağımlılığının devam etmesinden duydukları kaygıyı dile getirdiler. Senatörler ayrıca Exxon’a da oy verdi (NYSE: XOM) ve Chevron’un oluşumuna yol açan geçmiş konsolidasyonların rekabet ortamı üzerinde benzer zararlı etkilere sahip olduğu.

İlgili Makaleler

Bu satın almalar, Exxon’u Permiyen bölgesindeki lider ham petrol üreticisi yapacak ve Chevron’un Guyana açıklarındaki varlıklarını ve ABD Bakken kaya petrolü bölgesini genişletecek. Bu dikey entegre operasyonlar rekabeti bozabilir ve ulusal veya bölgesel pazarlarda yakıt fiyatlarını artırabilir.

Milletvekilleri Federal Ticaret Komitesi’ni (FTC) bu süreçleri derinlemesine incelemeye çağırdı. Bu anlaşmaların daha yüksek tüketici fiyatlarına yol açabileceğinden, ABD petrol üretimini kısıtlayabileceğinden ve küçük işletmeleri olumsuz etkileyebileceğinden korkuyorlar. Senatörlerin inceleme daveti, bu tür mega anlaşmaların rekabet ve tüketici fiyatları üzerindeki etkisine ilişkin daha geniş bir endişenin altını çiziyor.

InvestingPro İçgörüleri

InvestingPro’ya göre ExxonMobil (XOM) ve Chevron (CVX), Petrol, Gaz ve Sarf Malzemeleri sektörünün önde gelen oyuncularıdır. InvestingPro Tips’e göre ExxonMobil 41 yıldır üst üste temettüsünü artırıyor ve bu yıl kârlı olması bekleniyor. Orta düzeyde bir borçla faaliyet göstermektedir ve nakit akışları faiz ödemelerini yeterli düzeyde karşılayabilmektedir.

Chevron ise üst üste 36 yıldır temettüsünü artırıyor ve bu yıl da kârlı olması bekleniyor. Göreceli Güç Endeksi’ne (RSI) göre şirketin hisselerinin şu anda aşırı satış bölgesinde olduğunu belirtmekte fayda var.

InvestingPro’nun gerçek zamanlı verilerine göre ExxonMobil’in piyasa değeri 420,98 milyar dolar ve F/K oranı 10,54 iken Chevron’un piyasa değeri 272,22 milyar dolar ve F/K oranı 10,71. 2023 yılının 3. çeyreği itibarıyla ExxonMobil’in son on iki ayda geliri 349,84 milyar dolar olurken, Chevron’un geliri 202,73 milyar dolar oldu.

Bu veri noktaları ve ipuçları, çeşitli şirketlerin kapsamlı bir analizini sunan InvestingPro’da bulunan sayısız bilginin bir parçasıdır. InvestingPro’nun bu şirketlerin her biri için 9’dan fazla ek ipucuna sahip olduğunu belirtmekte fayda var.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu