Haber

Bodrum’daki beton üretim ve döküm tesisleri uyarıldı

MUĞLA (İGFA) –Yazıda son depremlerin durumun ciddiyetini ve aciliyetini bir kez daha ortaya koyduğu ve bu konuda bazı önlemler alınması gerektiğine değinilirken, ilgi mektubunda da konuya bazı hususlara dikkat çekildi. İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü 06.11.2020 55905 sayılı.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünün ilgili maddesinde “4708 sayılı Yapı Denetimi Kanunu kapsamında bulunan ve Yapı Ruhsatı düzenlenen yapıların ruhsat ve eklerine uygunluğu, yapı denetim firmaları tarafından denetlenmekte, inşaat aşamaları (fiziki kotlar) Ulusal Yapı Denetim Sistemine ve ilgili Belediyelere yüklenmektedir. ayrıca kontrol edilmektedir.”

Maddede ayrıca “İş Yeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına Dair Yönetmelik kararları doğrultusunda, mevcudiyetinden dolayı olası bir deprem afetinde can ve mal kaybı gibi telafisi mümkün olmayan sorunların yaşanmaması adına” denilmektedir. il sınırları içinde bazı alanlarda fay sınırındaki yerleşim birimlerinin hazır beton tesislerinde işyeri açılması Büyükşehir Belediyesi ve çalışma ruhsatı veren ilgili İlçe Belediyeleri tarafından ruhsatsız (kaçak) inşaatların önlenmesi amacıyla, beton dökümünün denetlenmesi için ilgili makamlardan (Meclis vb.) kararlar alınmalı, ruhsatsız (kaçak) yapılara beton dökülmemesi konusunda gerekli hassasiyet gösterilmelidir. ibarelerine yer verildi.

Bodrum Belediyesi söze ilişkin yazısını yarımadada beton üretimi ve döküm faaliyeti yapan firmalara gönderdi.

haberhaymana.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu