Teknoloji

VPN’de güvenlik tehlikesine dikkat

Taksim’deki bombalı saldırı sonrası BTK’dan yapılan duyuruda, ülke geneli toplumsal medya platformları için bant daraltma uygulaması yapıldığı belirtildi. İnterneti yavaşlayan birçok kullanıcı ise VPN uygulamalarına yöneldi. Fakat birtakım VPN uygulamaları, kullanıcılar için büyük riskler içeriyor. Bu noktada virüslere maruz kalabilir, ferdî bilgileriniz çalınabilir, hatta aygıtınız yasal olmayan süreçler için kullanılabilir ve farkında olmadan hatalı duruma düşebilirsiniz.

VPN nedir?

VPN hakkında bilgi veren Akademisyen Muharrir Ecehan Ersöz, “Virtual Private Network, VPN olarak bildiğimiz sanal özel ağlardır. Uzaktan erişim yoluyla farklı ağlara bağlanmayı sağlayan internet teknolojisi olarak kullanılır. VPN sanal bir ağ uzantısı olduğundan, VPN kullanarak ağa bağlanan bir cihaz, fiziksel olarak bağlıymış gibi o ağ üzerinden veri alışverişinde bulunabilir” dedi.

Virüslere maruz kalabilirsiniz

VPN teknolojisi teorik bakımdan açık haberleşme altyapıları üzerinden inançlı bir bağlantı sağlayabilir, fakat bunun kuralları var. Bunun gerçekleşmesi için ilgili altyapının inançlı bir biçimde sağlanması gerektiğini aktaran Ersöz, “Testlerin ve denetlemelerin yapılması lazım. Burada siber güvenlik önem kazanıyor. Gerekli testler yapılmalı. Aksi takdirde kullanıcılar virüsler, casus yazılımlar ve botlara maruz kalabilir” diye konuştu.

Bilgisayarınıza ulaşabilirler

Ersöz, VPN’in tehlikeleri hakkında ise şu bilgileri verdi: “Özellikle fiyatsız sunulan VPN ağları kullanıcılar için büyük problemlere yol açabilir. Siber saldırganların VPN altyapılarına yönelik tehditleri bulunuyor. Fiyatsız VPN’lerde merkezi bir sunucu alt yapısı olmadığından farkında olmadan bilgisayarınız hem kullanıcı hem sunucu olarak sisteme bağlanabilir. Buradaki tehlike bu hizmetten yararlanan bir dış kullanıcı olmanın yanında birebir vakitte VPN ağı içerisinde faaliyette de bulunmak manasına geliyor. Yeniden kıymetli bir risk, bilgisayarın bu işleyiş için bir açık maksat haline gelmesidir ki aygıtın yasal olmayan süreçler için yahut kendi kimliklerini gizlemek için kullanmalarını sağlayabilir. Tekrar aygıta ilişkin tüm donanımlara erişim sağlayabilirler.”

Kullanmak hata mu?

Peki, VPN kullanmak kabahat mu? Bahisle ilgili ise Ersöz “VPN kullanmak bilgisayara yüklemek, internette gezinmek suç değil fakat cihaz dolaylı yoldan kötü işlemlere dahil olabilir. Bu da cihaz sahibi için sorun oluşturabilir. Kullanıcı farkında olmadan suçlu duruma düşebilir” tabirlerini kullandı.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu