Haber

Ukrayna, Rusya’nın Türk gemisine ateş açmasını kınadı

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Karadeniz’de Ukrayna limanına doğru hareket eden ‘Şükrü Okan’ kuru yük gemisine uyarı ateşi açılmasını kınadı.

“Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, 13 Ağustos’ta Karadeniz’de İzmail limanına gitmekte olan Türk kuru yük gemisi ‘Şükrü Okan’a yönelik Rusya Federasyonu tarafından gerçekleştirilen provokatif eylemleri şiddetle kınamaktadır.” Ukrayna Dışişleri Bakanlığı söyledi.

Rus donanmasının Birleşmiş Milletler (BM) Sözleşmesi, BM Deniz Hukuku Sözleşmesi ve diğer uluslararası hukuk normlarını “ağır” şekilde ihlal ettiğinin belirtildiği açıklamada, “Bu eylemler, Rusya’nın denizleri kasten tehlikeye atma politikasının bir sonucudur. Karadeniz’de seyir özgürlüğü ve ticari gemilerin güvenliği Stratejik ortağımız Türkiye’ye desteğimizi ve dayanışmamızı ifade ediyor ve uluslararası toplumu, Rusya Federasyonu’nun gemilerin Karadeniz’den barışçıl geçişini engellemeye yönelik eylemlerinin önlenmesi için kararlı adımlar atmaya çağırıyoruz. Açıklamada, “Bu bağlamda Ukrayna, ortaklarını küresel gıda güvenliği için hayati önem taşıyan Karadeniz Tahıl Girişimi’nin işleyişini korumaya yönelik çabalarını artırmaya çağırıyor.”

Rusya Savunma Bakanlığı, Karadeniz’in güneybatısındaki gemi trafiğini kontrol eden Rus devriye gemisi Vasiliy Bikov’un, İzmail’e gitmekte olan Palau bandıralı ‘Şükrü Okan’ adlı kuru yük gemisini tespit ettiğini duyurdu. Ukrayna limanı. Açıklamada, Rus gemisinin gemiyi durdurmak için otomatik hafif silahla uyarı ateşi açması üzerine, gemi kaptanının yasaklı yüklerin sevkıyatının denetimi için ‘dur’ ihtarına uymadığı belirtildi. , daha sonra gemideki kontrol grubunun çalışmaları tamamlandıktan sonra gemi yoluna devam etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu