Haber

Türkiye’nin yardım eli Libya’ya ulaştı

– Türkiye’nin yardım eli Libya’ya ulaştı

Ekipler sahra hastanesi kurarak çalışmalara başladı

TRABLUS – Libya’da yaşanan sel felaketinin ardından Türkiye’nin yardım için gönderdiği AFAD, polis, jandarma, Sağlık Bakanlığına bağlı UMKE ve sivil toplum kuruluşlarından ekipler Libya’ya geldi. Ekipler, sahra hastanesi kurarak çalışmalara başladı.

Libya’nın doğusunda etkili olan Daniel Fırtınası’nın yol açtığı sel felaketinin ardından Türkiye harekete geçti. Milli Savunma Bakanlığı’nın desteğiyle AFAD, polis, jandarma, Sağlık Bakanlığına bağlı UMKE ve sivil toplum kuruluşlarından ekipler ve insani yardım ekipleri Libya’ya ulaştı. Gruplar, selden en çok etkilenen Derna kentindeki mağdurlara yardım edecek. Yaralılar, UMKE ve UMKE ATAK ekipleri tarafından Derna’da kurulan Sahra Hastanesi’nde tedavi altına alınırken, sahada sağlık taraması da yapılıyor.

Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Afet Daire Başkanı Şükrü Yorulmaz, yaptığı açıklamada, “Bildiğiniz gibi Libya’nın Derna kentinde çok büyük bir felaket yaşandı. Bakanımızın talimatıyla UMKE ve UMKE Atak ekiplerimizle hızla bölgeye ulaştık. Çok hızlı bir şekilde sahra hastanesini kurduk.”Ekiplerimizle tekrar olay yerini değerlendirip arama kurtarma ekiplerimizi uygun yere yönlendirdik. Aynı şekilde bölgedeki diğer arama kurtarma ekiplerine de sağlık hizmeti desteği sağlıyoruz. Hastanemizde çok sayıda hastayı tedavi ettik. Çok sayıda yaralı geliyor. Çok önemli bir arama kurtarma çalışması. “Arama kurtarma ekipleri de ikincil travmaya maruz kaldığından travma hastalarını gün boyu muayene ettik. Zaman zaman kronik hastalığı olan yöre halkı bize başvuruyor. Deneyimli uzman hekimlerimiz ilk müdahaleyi yapıp gerekli değerlendirme ve tedavileri yapıyor, “dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu