Ekonomi

TSMC, Arizona’da “araç oluşturma” töreni düzenleyecek

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, ABD Başkanı Joe Biden’ın ilk döküm makinesinin montajı münasebetiyle 6 Aralık’ta yapılacak törene katılmak üzere fabrikayı ziyaret edeceği bildirildi.

Açıklamada, ziyaretin Biden yönetiminin ülke sınırlarında çip üretimini artırma çabasını teşvik etmeyi amaçladığı kaydedildi.

İlgili Makaleler

İlk olarak Mayıs 2020’de açılacağı duyurulan fabrika, tedarik zincirlerinde yaşanan sorunlar ve jeopolitik riskler nedeniyle ABD’nin sınır ötesi çip üretimini ülkeye çekme politikasının en önemli örneklerinden biri olarak görülüyor.

Küresel çip üretiminde yüzde 56 paya sahip olan TSMC, “dünyanın en büyük üreticisi” olarak sektörün lokomotifi durumunda.

Şirket, Arizona’da kurulacak fabrika için 12 milyar dolar yatırım yapacak. 2024 yılında faaliyete geçmesi planlanan fabrikanın 5 nanometrelik gelişmiş mikroçipler üretmesi planlanıyor.

400 hektar alan üzerine kurulan fabrikanın ayda 20 bin adet cips üretme kapasitesine ulaşması hedefleniyor.

Küresel chip arzının merkezinde yer alan Tayvan’ın Çin ile olası bir karşılaşmadan kaynaklanan jeopolitik risklere açık olduğu gözlenirken, Tayvanlı şirket üretiminin bir kısmını Ada dışına kaydırmak için çalışmalarını hızlandırdı.

TSMC, Arizona’daki fabrikanın yanı sıra Japonya’nın Kyushu Adası’nda kuracağı fabrikayı 7 nanometre ve 28 nanometre yonga üretecek şekilde 2024 yılında faaliyete geçirmeyi planlıyor.

ABD çip hareketi

ABD yönetimi, küresel çip segmentinde üretim alanındaki payını artırmayı ve böylece tedarik zincirlerindeki kesintilere karşı küresel pazarın kontrolünü sağlamayı stratejik çıkarları açısından hayati görüyor.

Bu yaz yürürlüğe giren “Çip ve Bilim Yasası”, çip fabrikalarının kurulmasını teşvik etmek için dört yıllık yüzde 25’lik bir vergi indirimi ve yarı iletken üretimini iyileştirmek için yaklaşık 52 milyar dolarlık bir temel getirdi. ülke.

Yasanın Çin’deki üretim tesislerinin teknolojik kapasitesini teşviklerden yararlanmak isteyen şirketler için geliştirmeme kuralı olduğu yorumlanırken, Pekin’in bu alandaki etkisini sınırlama hedefine işaret edildi.

Öte yandan, Ekim ayının başında ABD Ticaret Bakanlığı, Çinli çip üreticilerinin ihracat kontrol listesine alınmasını öngören kısıtlamaları ve Amerikan şirketlerinin gerekli malzeme, makine ve teçhizatı ihraç etmesi için bir lisans kuralı getirilmesini duyurdu. Çin’e çip üretimi için.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu