Ekonomi

Toyota, 2022’de “dünyanın en çok satan araç üreticisi” unvanını koruyor

Toyota Motor, geçtiğimiz yıl küresel satışlardaki liderliğini sürdürerek rakibi Volkswagen’e karşı liderliğini pekiştirdi.

Toyota tarafından yapılan açıklamada şirketin 2022 yılı araç satış verileri paylaşıldı.

İlgili Makaleler

Hino Motors ve Daihatsu markaları dahil edildiğinde Toyota Motor’un 2022 yılında araç satışları bir önceki yıla göre yüzde 0,1 azalarak 10 milyon 483 bin 24 oldu.

Kovid-19 pandemisi nedeniyle yarı iletkenlerde yaşanan tedarik darboğazlarına rağmen Toyota, geçen yıl üretimini yüksek seviyede tuttu ve bir önceki yıla göre yüzde 5,3 artışla 10 milyon 610 bin 604 araca çıkardı.

En yakın rakibi Volkswagen’in satışları ise Çin’deki Kovid-19 kısıtlamaları ve tedarik zincirlerini bozan Rusya-Ukrayna savaşının etkisiyle geçen yıl yüzde 7 azalarak 8,26 milyon adet oldu.

Böylece Japon üretici Toyota, geçtiğimiz yıl 10 milyon 483 bin 24 adetlik satışla Volkswagen’e karşı liderliğini pekiştirirken, küresel satışlardaki liderliğini üçüncü yılında da sürdürdü.

Açıklamada, Kovid-19’un üretim kısıtlamalarına neden olan etkisi, yarı iletkenlere yönelik artan talep ve diğer faktörlere rağmen, Asya kaynaklı güçlü talep nedeniyle 2021 yılında küresel satışların neredeyse aynı seviyede kaldığı vurgulandı.

haber-akyazi.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu