Ekonomi

Societe Generale’den Merkez Bankası için faiz artışı beklentileri

Fransız bankası Societe Generale, taşıma kasalarında 3 aylık dönemde yüzde 10 kar elde etmek amacıyla dolar/TL cinsinden kısa kasa açılmasını önerdi. Kurum, 22 Haziran toplantısında politika faizinin 650 baz puan artırılarak yüzde 15’e çıkarılmasını ve faiz artışlarının Temmuz ve Ağustos aylarında da devam etmesini bekliyor.

Bloomberg HT’nin haberine göre kurumun CEEMEA baş stratejisti Marek Drimal, 2 Haziran tarihli raporunda, yaz sezonunda artan turist gelirlerinin dış dengeyi iyileştireceğini, ayrıca TCMB’nin faiz olasılığının artacağını belirtti. faiz artışı ve bazı ortodoks politikaların geri dönüşü “liranın taşıma cazibesini artıracaktır”. tahmin edildi. Liranın yakın vadede forward sözleşmelerinden daha iyi performans göstermesini bekleyen Drimal, Dolar/TL’nin 20,88’den daha kısa açılmasını ve zararı 23 seviyesinden kesmesini tavsiye etti. Kurum, dolar/TL’nin önümüzdeki aylarda ‘kademeli olarak’ düşeceğini ve üçüncü çeyreğin sonunda 21.50 seviyelerine gerileyeceğini öngörüyor.

TCMB’DEN FAİZ ARTIŞ BEKLENTİLERİ

Başlıca riskler, geri dönen siyasi ortodoksiden duyulan hayal kırıklığı ve yeni ekonomik yönetimin ihracatı desteklemek için para birimini zayıflatma olasılığı olarak gösterildi. Kurum, politika faizinin 22 Haziran’da 650 baz puan artırılarak yüzde 15’e, ardından Temmuz ve Ağustos aylarında 500’er baz puan artırılmasını bekliyor. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu