Teknoloji

Neden Uyurken Saatlerce Tuvalete Gidemeyiz Peki Uyanıkken Neden Uzun Süre Ayakta Duramayız?

Her gece yatağa gittiğimizde çoğumuz saatlerce kesintisiz uyku deneyimi yaşarız. Ancak bu sakin anlarda tıbbi bir sorun yoksa veya  Gece yatmadan önce bol miktarda sıvı içmek eğer çok sıkışıp kalmazsak Tuvalete bile kalkamıyoruz. Bu, sabah uyandığınızda olağan tuvalete gitme ihtiyacını içermez.

Gün içinde tuvalete gitme ihtiyacını birkaç saatliğine de olsa ertelemek zorken, gece boyunca bu ihtiyacı neden hissetmediğimizi merak ederiz. bilimsel bir açıklama orada. Sevgili böbreklerimiz ile vücudumuz arasındaki bağlantıya yıldızların altında bakalım.

Gece uyuduğumuzda vücudumuz mükemmel bir şekilde çalışmaya devam eder.

Uyurken vücudumuzun birçok fonksiyonu yavaşlar. Bunlardan biri böbreklerimizdir. daha az idrar üretmek oluyor. Beynimizin hipotalamus tarafından kontrol edilen böbrek fonksiyonları, vücudumuzun antidiüretik hormon olarak da bilinen ADH (Antidiüretik hormon) düzeyini artırır.

Biz uyurken devre dışı bırakılması emredilen ADH, böbreklerin işleyişinden sorumludur. daha az sıvıyı filtreler ve dolayısıyla daha az idrar üretimine neden olur. Bu işlem gece tuvalete gitme ihtiyacımızı azaltır.

Uyanıkken neden daha sık tuvalete gitme ihtiyacı hissederiz?

Gündüz ise durum tamamen farklıdır. Aktif olduğumuzda vücudumuz daha fazla sıvı işler ve böbrekler normal hızlarında işe yarıyor. Su ve diğer içeceklerin tüketiminin artması da doğal olarak idrar üretimini artırır. Ayrıca hipotalamus artık ADH’den sorumludur. “Kalk, çalış.”Bunu söylediğimizde mesanemiz hassaslaşır ve bu da sık sık tuvalete gitme ihtiyacı hissetmemize neden olur.

Elbette bu herkes için geçerli olmayabilir.

Yaşımız ilerledikçe vücudumuzun bu mekanizması yavaşlayabilir ve yaşlı insanlar geceleri daha sık uyanıp tuvalete gitme ihtiyacı duyabilirler. Ve ayrıca noktüri (geceleri sık idrara çıkma)durumu da mevcuttur.

Geceleri birden fazla kez tuvalete çıkma ihtiyacı duyan kişilerin yaşadığı noktüri, bir hastalık değil, vücudumuzdaki herhangi bir hastalığın ya da birden fazla hastalığın belirtisidir. hastalık belirtisiOlabilir.

Bu fenomen hakkında ne kadar çok düşünürsem, Vücudumuzun gizemlerini keşfetmek Ne kadar büyüleyici olduğunu anlıyoruz. İyi bir gece uykusu çekin çünkü vücudunuz siz uyurken bile sizin için çalışmaya devam eder!

Kaynaklar: Science ABC, Ohio Üroloji Uzmanları, Türk Üroloji Derneği

İdrar demişken konuyla ilgili içeriğimize de göz atabilirsiniz:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu