Ekonomi

Meta’nın geliri yılın ilk çeyreğinde arttı

Meta, Ocak-Mart dönemine ait bilançosunu açıkladı. Buna göre şirketin bu yılın ilk çeyreğindeki geliri, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3 artarak 28,7 milyar dolara ulaştı. Meta, 2022’nin ilk çeyreğinde 27,9 milyar dolar gelir elde etti.

Bu dönemde şirket, 3 çeyrek üst üste yaşadığı düşüşün ardından gelirini artırdı. Şirketin bu dönemdeki geliri, 27,7 milyar dolarlık piyasa beklentilerini aştı.

İlgili Makaleler

İlk çeyrekte kar yüzde 24 düştü

Meta’nın net karı bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 24 düşüşle 5.7 milyar dolara geriledi. Şirket, 2022’nin ilk çeyreğinde 7,5 milyar dolar kar açıkladı.

Şirketin 2022’nin ilk çeyreğinde 2,72 dolar olan hisse başına kârı da bu yılın aynı döneminde 2,20 dolara geriledi.

Metaverse teknolojilerinin geliştirilmesinden sorumlu olan Meta’nın Reality Labs birimi de 2022’de 13,7 milyar dolar kaybın ardından bu yılın ilk çeyreğinde 3,99 milyar dolar zarar etti.

Facebook kullanıcı sayısındaki artış

Meta çatısı altındaki Facebook’un günlük ve aylık aktif kullanıcı sayısı bu dönemde artarak devam etti.

Mart ayının prestijiyle birlikte Facebook’un günlük aktif kullanıcı sayısı yıllık bazda yüzde 4 artarak 2.04 milyara ulaştı. Sosyal paylaşım sitesinin aylık aktif kullanıcı sayısı ise aynı dönemde yüzde 2 artarak 2,99 milyar oldu.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Meta CEO’su Mark Zuckerberg, yapay zeka çalışmalarının şirketin uygulama ve operasyonlarında uygun sonuçlar verdiğini belirtti.

Daha verimli hale geldiklerine işaret eden Zuckerberg, daha sorunsuz işleri daha hızlı üretebileceklerini ve uzun vadeli vizyonlarını geliştirmek için daha güçlü bir konumda olacaklarını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu