Haber

KKTC Dışişleri Bakanı, ülkenin kuruluş yıl dönümüne ilişkin GKRY’nin açıklamasını kınadı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Güney Kıbrıs Rum İdaresi (GKRY) Dışişleri Bakanlığının KKTC’nin 39. kuruluş yıl dönümüyle ilgili açıklamalarını kınadı.

KKTC Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Bakan Ertuğruloğlu’nun, “Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Dışişleri Bakanlığının, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kuruluş yıl dönümünde yaptığı açıklamayı şiddetle kınıyoruz.” sözlerine yer verildi.

Açıklamada, Kıbrıs Türk halkını izolasyonlar altında yaşamaya mahkum etmeyi, hak ve çıkarlarını ihlal etmeyi gaye edinmiş, bu emelle her türlü yola ve dezenformasyona başvuran bir Rum kurumunun, KKTC’nin kuruluş yıl dönümü kutlamalarından rahatsızlığının şaşırtıcı olmadığı kaydedilerek, şöyle denildi:

“Kıbrıs Türk halkı, Rum Dışişleri Bakanlığının düşündüğünün aksine, bir ‘azınlık’ değildir, kendi kaderlerini tayin etme hakkını kullanarak kendi devletini kurmayı başaran onurlu bir halktır. Başta Rum Dışişleri Bakanlığı olmak üzere, GKRY’nin, KKTC’nin varlığına ve kuruluşunun ilelebet kutlanacak olmasına bir an önce alışması gerekmektedir. KKTC, anavatan Türkiye ile birlikte, Rum tarafının aksine, yapay çözüm formüllerinden uzak, iki devlet olgusuna dayanan ilerici bir politika belirlemiştir. KKTC Dışişleri Bakanlığı, ‘Devlet’ olma kriterlerinin tümünü karşılayan KKTC’nin tanınması için, anavatan Türkiye Cumhuriyeti ile tam bir ahenk içerisinde, gereken adımları atacaktır.”

Ertuğruloğlu’nun açıklamasında, kapalı Maraş’ın KKTC toprağı olduğu hatırlatılarak, burayı ilgilendiren konularda karar merciinin KKTC hükümeti ve kurumları olduğu vurgulandı.

Açıklamada, KKTC ile Birleşmiş Milletler (BM) arasındaki mevcut ve gelecekteki ilişkinin Rum Dışişleri Bakanlığını ilgilendiren bir mesele olmadığı ifade edilerek, şu görüşlere yer verildi :

“BM Barış Gücü’nün KKTC’deki mevcudiyeti ve faaliyetleri konusunda KKTC ve BM ortasında yasal bir çerçeveye muhtaçlık olduğu aşikardır. Bu bahisteki haklı tavrımız değişmeyecek ve tüm seçenekler vakte nazaran değerlendirilecektir.”

GKRY Dışişleri Bakanlığının, KKTC’nin 39. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla yaptığı açıklamada, Türk tarafının masaya koyduğu Kıbrıs’ta iki devletli çözüm çabalarının “boşuna ve başarısız olduğu” iddia edilerek, KKTC’nin kapalı Maraş’taki hukuki statüyü “ihlal ettiği” öne sürülmüştü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu