Ekonomi

Keytruda’nın güçlü performansı Merck’in kazancını beklentilerin ötesinde artırdı

Merck & Co., Inc. (MRK), esasen onkoloji ilacı Keytruda’nın başarısının etkisiyle dördüncü çeyrekte beklenenden yüksek kazanç bildirdi.

Şirketin hisseleri piyasa açılmadan önce %1,2 arttı.

Merck, hisse başına kazancın (EPS) 0,03$ olduğunu bildirdi; Bu, analistlerin tahmin ettiği 0,11 dolarlık zarardan 0,14 dolar daha fazla. Üç aylık gelir de beklentileri aşarak geçen yılın aynı dönemine göre %5,8 artarak 14,47 milyar dolarlık beklentiye kıyasla 14,6 milyar dolara ulaştı.

Keytruda’nın satışları bir önceki yıla göre %21 artarak 6,61 milyar dolara ulaştı.

“2023, Merck için son derece güçlü bir yıl oldu. Dünya çapında hayat kurtarmayı ve iyileştirmeyi amaçlayan çığır açıcı tedaviler ve aşılar geliştirme ve sunma konusunda kaydettiğimiz ilerlemeden çok memnunum. Geçen yıl ürünlerimiz 500 milyondan fazla insana ulaştı; Onkoserkiazisle mücadele girişimimiz de dahil olmak üzere bunların yarısı ücretsiz olarak sunuldu.” “Şöyle verildi

“Ayrıca, bir sonraki önemli tıbbi ilerleme dalgasını keşfetme, yaratma ve işbirliği yapma arayışımızı sürdürmek için araştırma ve geliştirmeye yaklaşık 30 milyar dolar yatırım yaptık.”

Bu çeyrekte yapılan harcamalar arasında Daiichi Sankyo ve yan kuruluşunun yaptığı 5,5 milyar dolarlık değerleme de vardı. Buna ek olarak şirket, yakın zamanda satın alınan kuruluşlar da dahil olmak üzere klinik araştırmalara yapılan yatırımların artması nedeniyle daha yüksek geliştirme maliyetlerinin yanı sıra daha yüksek çalışan tazminatı ve sosyal haklarla da karşı karşıya kaldı.

Gelecekte Merck, EPS’nin 8,44 $ ila 8,59 $ aralığında olmasını bekliyor; bu, piyasanın 8,42 $’lık iddiasından daha yüksek.

Ek olarak Merck, 2024 gelirinin 62,7 milyar dolar ile 64,2 milyar dolar arasında olacağını tahmin ediyor; bu da pazarın 63,5 milyar dolarlık iddiasının üzerinde.

Şirket, düzeltilmiş brüt kar marjının yaklaşık %80,5 olacağını tahmin ediyor; bu da beklenenden %1,1 daha yüksek.

Merck’in yıllık satış projeksiyonu, Ocak 2024 ortası döviz kurları kullanılarak döviz kuru değişikliklerinden kaynaklanan tahmini %2’lik olumsuz etkiden etkilenmektedir.

Merck, Harpoon Therapeutics’in satın alımının 2024’ün ilk yarısında tamamlanmasını bekliyor. Bu satın almanın, düzeltilmiş mali sonuçlara yansıtılacak olan 650 milyon dolarlık araştırma ve geliştirmede vergiden düşülemeyen bir giderle sonuçlanacağı tahmin ediliyor.

Bu satın almanın şirketin mali yıl için düzeltilmiş EPS’si üzerindeki tahmini etkisi hisse başına yaklaşık 0,26 $’dır ve bu iddia şirketin mali beyanlarında yer almaktadır.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla ayrıntı için lütfen Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu