Ekonomi

Japonya’da ‘negatif faiz döneminin sona ereceği’ beklentisi

Japonya tahvil piyasası merkez bankasının negatif faiz politikasına son verme olasılığını giderek fiyatlandırırken, kısa vadeli borçlanma maliyetleri de artıyor gibi görünüyor.

Bloomberg’in derlediği verilere göre, ülkenin gecelik swapları Japonya Merkez Bankası’nın Ocak ayında negatif faiz politikasına son vereceğini gösteriyor.

İlgili Makaleler

Yetkililerden gelen fiyatlamalarla birlikte yapılan açıklamalar, negatif faiz döneminin sonunun yaklaştığını gösteriyor.

Japonya Merkez Bankası (BOJ) Başkanı Kazuo Ueda hafta sonu Yomiuri gazetesine verdiği demeçte, BOJ’un fiyatların ve fiyatların sürdürülebilir bir şekilde artmaya devam edeceğinden emin olması durumunda negatif faiz oranlarına son verilmesinin mevcut seçenekler arasında olduğunu söyledi.

Ülkenin çekirdek enflasyonu Temmuz ayına kadar 16 ay boyunca merkez bankasının yüzde 2 hedefinin üzerinde kalmıştı. Bu durum aşırı gevşek para politikası uygulayan Japonya’da sıkılaşma beklentilerini destekledi.

Yüksek enflasyon, Japonya’nın reel faiz oranını rekor düşük bir seviyede tutarken, ABD ve Avro Bölgesi’nde faiz oranları artıyor; bu da BOJ’un aşırı gevşek politikasını değiştirmesi gerektiğinin sinyalini veriyor.

haber-midyat.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu