Haber

İtalya’da Kovid-19 salgını soruşturmasında Conte ve Speranza hakkındaki suçlamalar düştü

İtalya’da Kovid-19 salgınının ilk kez görülmeye başladığı Şubat-Mart 2020’de, salgın önlemlerin uygulanmasındaki gecikmeye ilişkin soruşturmada dönemin Başbakanı Giuseppe Conte ve dönemin Sağlık Bakanı Roberto Speranza hakkındaki suçlamalar düşürüldü. .

Salgının ülkede ilk görüldüğü dönemde, özellikle Lombardiya Bölgesi’nde yer alan Bergamo yakınlarındaki Seriana Vadisi’nde vakaların en yoğun olduğu günlerde, salgınla mücadele tedbirlerinin ertelendiği ve dolayısıyla can kaybı arttı. İki önemli ismin dosyaları rafa kaldırıldı.

İtalyan basınında yer alan habere göre, eski Başbakan Conte ve eski Sağlık Bakanı Speranza’nın o dönemde üst düzey devlet görevlisi olduklarına dair belgelerini inceleyen Brescia’daki Bakanlar Mahkemesi, kasıtsız öldürme ve başarısızlık gibi suçları işliyor. Bergamo Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatıyla salgının ilk aşamalarını yönetmek için “gerçekle örtüşmüyor”. nedeniyle düştü. Böylece Conte ve Speranza hakkındaki dosyalar bu soruşturmada kapatılmıştır.

Mahkeme kararında, Conte ve Speranza’nın o dönemde var olan bilimsel bilgilere ve bilirkişi görüşüne göre hareket ettiklerini belirttikleri kaydedildi.

Kararın ardından basın açıklaması yapan Conte, Brescia’nın kararını olumlu bulduğunu ifade ederken Speranza, o dönemde İtalyanların sağlığını korumak için her şeyi yaptığını çünkü bu kararın kendisini rahatlattığını ifade etti.

Konuyu yargıya taşıyan salgında hayatını kaybedenlerin yakınları bu karara tepki gösterdi. Aileler, Brescia Bakanlar Mahkemesi’nin bu kararından hayal kırıklığını dile getirirken, bunun kaybettikleri yakınlarına hakaret olduğunu savundu.

Ne oldu?

İtalya’da salgının ilk günlerinde 5 Yıldız Hareketi (M5S)-Demokrat Parti (PD)-Özgürler ve Eşitler (LeU) partilerinden oluşan koalisyon hükümetinin Başbakanı Conte, ilk olarak 8 Mart’ta, 2020 yılında hızla artan vaka sayısı ve salgının yayılmasını önlemek için. Lombardiya Bölgesi’ni ve kuzeydeki 14 şehri kırmızı bölgeye yerleştirdi. Bu kararın ardından söz konusu şehirlerdeki insanlar süresiz kapanma endişesiyle geceleri güneye akın ederken, Conte 9 Mart 2020’de İtalya’nın tamamında karantina ilan ederek seyahat kısıtlaması getirdi.

İtalya Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre, İtalya’da 2020 yılı Şubat ayında başlayan Kovid-19 salgınının resmi olarak ilk dönemi olarak kabul edilen Şubat-Mart-Nisan 2020 döneminde 27 binden fazla kişi Kovid-19’dan hayatını kaybetti. ülke. O dönemde salgının merkezi olan Lombardiya Bölgesi can kaybında başı çekiyordu. Lombardiya Bölgesi’nde özellikle Bergamo kentinde salgına bağlı ölümlerin yüksek olması nedeniyle 18-19 Mart 2020 tarihlerinde cenazelerin askeri tırlarla şehir dışına çıkarıldığı görüntüler akıllara kazındı.

Salgının 3. yılına girdiğimiz bugün İtalya’da Kovid-19’dan hayatını kaybedenlerin sayısı 190 bini geçti.

konyaaltihaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu