İran

İran: BRICS’e katılmamız, yaptırımlarla daha etkili mücadele etmemizi sağlayacak

İran Dışişleri Bakan Vekili Ali Bageri Keni, bu yıl başında BRICS’e resmen üye olan İran’ın bu sayede yaptırımlarla daha etkili şekilde mücadele edebileceğini vurguladı.

Sene başında BRICS grubuna katılan İran’ın elde ettiği avantajlardan bahseden Keni, İran, yaptırımlara daha etkili bir şekilde karşı koymak için mali ilişkilerini dolardan arındırma konusunda tamamen kararlı ve ciddidir. Bu kararlılık BRICS’te de mevcut ve dolayısıyla bu sinerji İran İslam Cumhuriyeti’nin çıkarlarını ciddi ve etkili bir şekilde karşılayabilir” dedi.

İlgili Makaleler

Ortak para birimi oluşturma ve dedolarizasyon konularının BRICS ülkelerinin gündeminde yer alan bir strateji olduğunu anlatan Keni, gruba üye ülkelerin maliye bakanlarının bu süreci tamamlamak üzere olduğunu aktardı.

BRICS’e resmi üyeliğinin başlangıcından bu yana İran’ın hedeflerine ulaşmak için bu birliğin çeşitli fırsatlarından istifade ettiğini anlatan Keni, Güney Afrika Cumhuriyeti’nin merhum Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’ye yaptığı öneriyle Gazze Şeridi’ndeki duruma ilişkin BRICS Zirvesi düzenlenmesini örnek vererek, bunun ana görevleri ekonomi ve ticaret olan grubun bu alanlar dışında yaptığı ilk buluşma olduğuna dikkat çekti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu