Haber

İlçe baroları: Roboski’de adaletsizlik 11. yılında

DİYARBAKIR –Roboski katliamının yıl dönümü münasebetiyle ortak açıklama yapan bölge baroları, “Uludere İlçesi Roboski Köyü’nde TSK savaş uçaklarının bombalanması sonucu 19’u çocuk 34 vatandaşımız şehit olmuştur. Şırnak, 28 Aralık 2011”.

‘KATLİAM SORUŞTURMA KONUSU DEĞİLDİ’

Devlet yetkililerinin olay sonrası açıklamaları ile olay sonrası yürütülen soruşturma ve soruşturmaların cezasızlık politikası çerçevesinde yürütüldüğüne dikkat çekilen açıklamada, “Katliamın üzerinden 11 yıl geçmesine rağmen tek bir kişi bile bu duruma düşmedi. adalete teslim edildi. Genelkurmay Askeri Savcılığı’nın 7 Ocak 2014 tarihli haberine göre, “Gerek zanlılar gerekse olayda görevli TSK personeli, kanun hükmünün uygulanması kapsamında kendilerine verilen görevin gereklerini yerine getirmişlerdir. Türkiye Büyük Millet Meclisi ve Bakanlar Kurulu kararına göre, kanunun gereklerini yerine getirirken kaçınılmaz bir hata yaptılar, bu nedenle eylemlerine karşı kamu davası açılmasına gerek yoktu.” ‘ suçlamasıyla soruşturma dosyası takipsizlik kararı nedeniyle kapatıldı. Katliam, parçalanmış bedenler, ailelerin ve toplumun yaşadığı acılar hiçbir zaman bu soruşturmanın konusu olmadı.

‘ADALET ADALETİ KURMALIDIR’

Soruşturmalarda bilinçli ve etkin yürütülmeyen eksikliklerin TBMM İnsan Haklarını İnceleme Kurulu’nun paylaştığı soruşturma raporuyla devam ettiğine dikkat çekilen açıklamada, “Raporda; Kast yok, sivil idare ile askeri makamlar arasında koordinasyon eksikliği var” dedi. Yaşanan ağır ağrılar söylenerek normalleştirilmeye çalışıldı. Anayasa Mahkemesi ve AİHM kararlarıyla ‘kaçınılmaz hata’ olarak nitelendirilen ve cezasızlığa yol açan katliamın parçası oldu. Roboski Katliamı, Türkiye’de işleyen bir adalet sisteminin olmadığının en somut örneğidir. Olayın ardından yürütülen soruşturmalarla adaleti tesis etmek, failleri tespit etmek ve hak ettikleri cezayı vermekle yükümlü olan adli makamların görevi olduğu ortaya çıktı.”

‘ADALETE GİDEN YOL ROBOSKİ’DEN GEÇER’

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi: “Karanlık bırakılmak istenen Roboski Katliamı’nın, devletin ve iktidarın en kıymetli imtihanlarından biri olduğunu hatırlatmak isteriz. Türkiye’de adalete giden yol Roboski’den geçer.
Aşağıda imzası bulunan Barolar olarak bizler; Roboski’de kanayan yaranın sadece şehit olan 34 vatandaşın yakınları değil, bizim de yakınlarımız olduğunu hatırlatırız. Kaçınılmaz bir kusur olarak nitelendirilen Roboski Katliamı’nın tarihin karanlığında kaybolmayacağının, adalet ve hakikat sağlanana kadar mücadele edeceğimizin bilinmesini istiyor, devleti üzerine düşen görevi yerine getirmeye davet ediyoruz. adaleti tesis etmek asli görevlerinden biridir.
Roboski Katliamını unutmadık, unutmayacağız, unutturmayacağız.”

Bildiriye imza atan bölge baroları şöyle: Adıyaman Barosu, Ağrı Barosu, Batman Barosu, Bingöl Barosu, Bitlis Barosu, Dersim Barosu, Diyarbakır Barosu, Hakkari Barosu, Kars Barosu, Mardin Barosu, Muş Barosu, Siirt Barosu, Şanlıurfa Barosu , Şırnak Barosu, Van Barosu. (DUVAR)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu