Haber

Hulusi Akar: Pençe Kilit Harekatı en etkili hava harekatı oldu

TBMM Plan ve Bütçe Kurulunda, Ulusal Savunma Bakanlığının 2023 yılı bütçesinin görüşmelerine başlandı.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, bakanlığının bütçesine ait sunum yaptı.

Bakar Akar yaptığı konuşmada, “Hudutlarımız, 7 gün 24 saat esasına göre kesintisiz olarak hudut birliklerimiz tarafından bugüne kadarki en yoğun ve en etkin tedbirler ile korunmaktadır.” sözlerini kullandı.

“Hudutlarımız 7 gün 24 saat en etkin tedbirlerle korunmaktadır”

Hulusi Akar’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“TSK, egemenlik ve bağımsızlığımız için; ‘hudut namustur’ anlayışıyla hudutlarımızın güvenliğini sağlamakta. Terörü kaynağında yok etme stratejisi ile yurt içinde ve hudut ötesinde tüm terör örgütlerine karşı çaba etmekte.

Hudutlarımız, 7 gün 24 saat aslına nazaran kesintisiz olarak hudut birliklerimiz tarafından bugüne kadarki en ağır ve en aktif önlemler ile korunmaktadır.

“Bu yılın başından itibaren 3 bin 585 terörist etkisiz hale getirildi”

Her geçen gün alınan ek önlemlerle yalnızca 01 Ocak’tan itibaren hudutlarımızda 234.282 kişinin geçişi engellenmiş; yakalanan 7 bin 107 sistemsiz göçmen ile 724 terörist kolluk kuvvetlerine teslim edilmiştir. Bu devirde icra edilen operasyonlarda; 33 bin 910 paket sigara, 3 bin 313 kilogram uyuşturucu, 151 bin 137 adet türlü uyuşturucu hap, 2 bin 480 adet türlü silah, 341 adet cep telefonu, 602 adet küçükbaş ve 944 adet büyükbaş hayvan yakalanmıştır.

Hudutlarımızdaki mayın temizleme çalışmaları da devam etmektedir. Bugüne kadar yaklaşık 37 bin kilometre kare alanda insani gayeli mayın paklığı faaliyeti gerçekleştirilmiş ve 150 bin 000 adet mayın imha edilmiştir. Hudutlarımızda alınan bu ağır tedbirler ve hudut ötesinde yapılan faal operasyonlar sonucunda, terör örgütü elebaşlarının da itiraf etmek zorunda kaldığı üzere, terör örgütünün hudutlarımızdan elaman ve materyal transferi çok büyük ölçüde engellenmiş, durma noktasına gelmiştir.

24 Temmuz 2015’ten bugüne kadar yurt içinde, Irak ve Suriye’nin kuzeyinde toplam 36 bin 854, yalnızca bu yılın başından itibaren ise 3 bin 585 terörist etkisiz hale getirilmiştir.

Şehitlerimizin kanını hiçbir zaman yerde bırakmadık”

19 Kasım’da başlatılan ve Irak’ın ve Suriye’nin kuzeyinde icra edilen Pençe Kılıç Harekâtı, terör örgütüne yönelik son devirde gerçekleştirilen en büyük, en kapsamlı ve en tesirli hava harekâtı olmuştur.

TSK, DEAŞ’la göğüs göğse mücadele eden tek ordudur”

Pençe-Kilit Harekatı sonucunda 460 terör örgütü mensubu etkisiz hale getirilmiştir. Bin 146 adet çeşitli cins ve çapta silah ile bu silahlara ilişkin yaklaşık 530 bin adet mühimmat ele geçirilmiş, bin 929 adet mayın/EYP tespit ve imha edilmiş, 561 adet mağara/sığınak bulunmuş ve kullanılmaz hale getirilmiştir. TSK, DEAŞ’la göğüs göğse gayret eden tek ordudur ve yaklaşık 4 bin 500 DEAŞ’lı teröristi etkisiz hale getirmiştir.”

AYRINTILAR GELİYOR…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu