Haber

Geçmişteki En Eski Kara Delik Keşfedildi

Evrenle ilgili çalışmalar her geçen gün daha ilgi çekici hale geliyor. Ancak bu alanda birçok yeni bulgu ortaya çıkıyor. Bunlardan biri geçtiğimiz günlerde yaşandı. Araştırmacılar şimdiye kadarki en eski kara deliği keşfetti. İşte konuya ilişkin detaylar!

Kara delik Büyük Patlama’dan 470 milyon yıl sonra oluştu!

Bilim insanları evrenin nasıl oluştuğuna dair çeşitli araştırmalar yapıyorlar. Bu araştırmalar sonucunda pek çok değerli sonuca ulaşılmaktadır. Sonunda gökbilimcilerden oluşan bir araştırma ekibi, bilim dünyası için çok değerli bir keşifte bulundu.

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı’ndan (NASA) yapılan açıklamaya göre ekip, James Webb Teleskobu ve Chandra X-ışını Gözlemevi’nden birçok veri elde etti. Veriler sonucunda bugüne kadar keşfedilemeyen ve “Büyük Patlama”dan 470 milyon yıl sonra oluşmuş en eski kara delik keşfedildi.

Kaslı kimse yok mu? NASA hala Bennu’nun kutusunu açamadı!

Söz konusu delik Dünya’dan 13,2 milyar ışık yılı uzaktadır. Öte yandan araştırmacılar, bu bulguları “erken evren” hakkındaki büyük resmi tam olarak doldurmak için kullanmayı planlıyor. Bu şekilde bazı bilgilerin netleştirilmesi amaçlanmaktadır.

Bulguların, evrendeki ilk süper kütleli kara deliklerin bazılarının nasıl oluştuğuna dair teorileri geliştirebileceği de iddia ediliyor. Araştırmaya katkı sağlayan Dr. Andy Goulding bazı açıklamalarda bulundu. Açıklamasında kara deliklerin oluştuktan sonra ne kadar hızlı büyüyeceğine dair fiziksel bir sınır olduğunu belirtti. Ancak daha büyük doğanların avantajlı olduğunu da sözlerine ekledi.

Yale Üniversitesi’nden astrofizikçi Priyamvada Natarajan da açıklamalarda bulundu. Açıklamada, söz konusu keşfin, bazı kara deliklerin büyük gaz bulutlarından oluştuğuna dair şu ana kadar elde edilen en iyi kanıt olduğuna dikkat çekti. Ayrıca ilk kez süper kütleli bir kara deliğin galaksisindeki yıldızlar kadar ağır olduğu bir sahneyi gördüklerini de belirtti.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorum kısmında bizimle paylaşmayı unutmayın!

hayratajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu