Ekonomi

EKK toplantısında enflasyonla kararlı mücadele vurgusu

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki toplantıya Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Lideri İbrahim Şenel katıldı. , Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan. Toplantıya AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Efkan Ala, Genel Başkan Yardımcısı Nihat Zeybekci ile ilgili kurum ve kuruluşların temsilcileri katıldı.

Toplantının ardından yapılan açıklamada, önümüzdeki dönemde de para ve maliye politikaları aktif olarak kullanılarak enflasyonla mücadelenin kararlılıkla sürdürüleceği belirtildi. Yine bu dönemde yeşil ve dijital dönüşüm ekseninde rekabet gücü ve verimliliğin artırılması, katma değeri yüksek üretim yapısının ve ihracata dayalı nitelikli ve sürdürülebilir büyümenin sağlanması yoluyla vatandaşların sosyal refahının artırılmasının hedeflendiği belirtildi. .

YTAK genel çerçevesi değerlendirildi

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “TCMB’nin katma değeri yüksek ihracat potansiyelimizi artıran ve mevcut süreçlerin istikrarında sürdürülebilir iyileşmeyi sağlayan yatırımlara yönelik Yatırım Taahhütlü Avans Kredisi’nin (YTAK) genel çerçevesi Kurul tarafından değerlendirildi.” uygulama detayları ilgili kurumlarca netleştikten sonra kamuoyuyla paylaşılacaktır.
YTAK Programının TCMB’nin hedefleri ile uyumlu bir çerçevede tasarlanmasına karar verildi. Uluslararası kuruluşlardan sağlanan krediler şeklindeki dış finansman kaynaklarına ilişkin değerlendirmeler yapıldı. “Taahhüt sonrasında bu kaynakların daha etkin kullanılması için yapılabilecek çalışmalar görüşüldü.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu