Haber

Dış Politika Uzmanı Türkyılmaz: İsrail dostumuz olamaz

Tural ŞAHBAZLI / KAHRAMANMARAŞ (İGFA) –Kahramanmaraş’ta meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremin ardından birçok ülkeden Türkiye’ye yardım gelmeye başladı.

Yardım gönderen ülkeler arasında İsrail’in de yer alması birçok dış politika uzmanının dikkatini çekti.

İsrail’in Türkiye’ye insani yardım ve arama kurtarma ekibi göndermesine ilişkin Dış Politika Uzmanı Alp Türkyılmaz, “Depremde hasar gören Antakya Sinagogu’ndan kurtarılan ve İsrail arama kurtarma ekipleri tarafından ilk olarak İsrail’e götürülen tarihi ‘Ester Kitabı’ parşömeni” dedi. ekipleri, Türkiye’ye teslim edildi.” İade edildi. Bu kabul edilemez” dedi.

“Sınırlarımızda yaşanan tüm gelişmeler, Büyük Ortadoğu Projesi adı altında yürütülen Büyük İsrail Devleti’ni kurma planlarının bir parçasıdır. Büyük İsrail Devleti’nin sınırları ise Doğu’yu kapsamaktadır. Ülkemizin Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri.Bu gerçek asla göz ardı edilmemelidir.Dostlarımızı,ortaklarımızı ve müttefiklerimizi seçerken dikkatli seçmeliyiz.” Dış Politika Uzmanı Türkyılmaz, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“İsrail’in kurulduğu günden bu yana mazlumlara karşı yürüttüğü yıkım hareketinin sonuçları ortadadır. Bu da İsrail’in dost olmayacağını bize göstermektedir. Hem tarihimiz, hem inancımız, hem de yaşanan olaylar buna izin vermiyor.” Siyasi otoritelerin İsrail’i dostumuz olarak tanımlaması ve tanımlaması yerine, İsrail ile siyasi veya ekonomik ilişkilerimiz var demek sanırım daha doğru olur.Dünya küresel bir köy haline geldi.Afrika kıtasından Amerika kıtasına kadar. Türkiye’nin bağımsız ve bunları yok sayan bir politika ortaya koyması mümkün değil.Dünyanın gerçekleri var.”Uluslararası, uluslararası ilişkiler gerçeği var. Bu bağlantılar bu boyutta yapılır. Ancak asıl çıkış noktamız, merkezimiz İslam, tarih ve insandır. Bu açıdan İsrail (Yahudiler) Müslümanların dostu olamaz.”

haber-sindirgi.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu