Haber

Dervişoğlu’ndan CHP’ye ‘normalleşme’, MHP’ye Sinan Ateş tepkisi

İYİ Parti Genel Başkanı Müsavat Dervişoğlu, AK Parti ile CHP arasındaki ‘normalleşme-yumuşama’ tartışmalarını yorumladı, Sinan Ateş suikastıyla ilgili MHP’ye yüklendi.

TGRT Haber’e konuşan Dervişoğlu, “normalleşme” adımının iktidar tarafından atılması gerektiğini ifade etti.

Altılı Masa’da imzaladıkları ‘güçlendirilmiş parlamenter sisteme dönüş’ programına atıf yapan İYİ Parti lideri, “Geçmişte attığımız imzanın arkasında durmak gibi bir sorumluluk hissediyoruz. Mevcut sistemin Erdoğan’a da külfet olduğu kanaatini taşıyorum. Muhalefetin talep ettiği parlamenter sistem var. İktidar bu yolda bir adım atarsa muhalefet buna karşı duramaz” diye konuştu.

Dervişoğlu’nun değerlendirmeleri özetle şöyle:

CHP’YE FAYDA SAĞLAMAZ: Millet muhalefete avukatlık görevi verir, yumuşama görevi vermez. Bence tüm bunlar CHP’ye fayda sağlamaz.

SİNAN ATEŞ’E TATBİKAT ZAİYATI GÖZÜYLE BAKAMAZ: Orta yerde bir Ülkü Ocakları Genel Başkanı’nın cenazesi duruyor. MHP, Sinan Ateş’in kaybına tatbikat zayiatı gözüyle bakamaz. Dolayısıyla bu işin içinde kimin kirli eli ve parmağı varsa onların ifşası ve deşifresi Türk milliyetçilerinin görevidir.

HERKES HERŞEYİ BİLİYOR, GİZLİ KALMAZ: Cinayetin hangi gerekçeyle işlendiğine dair iddianamede bir emare yok. Herkes her şeyi biliyor, bu iş gizli kalmaz.

BAHÇELİ’YE ÇAĞRI: Sayın Bahçeli’ye akıl verecek pozisyonda değilim ama ben onun bazı konulardaki meşrebini bilirim. Bu işte sorumlu saydığı birileri şayet var ise öyle bir hissiyatı bile var ise mutlak suretle sadece dirilerin değil ebediyete intikal etmişlerin de manevi sorumluluğu onun üzerindedir.

MANSUR YAAŞ’A HAK VERİYORUM: (İYİ Parti – Mansur Yavaş gerilimi) O dönemin şartları içinde onun kırgınlığına baktığım pencereden hak veriyorum. Bundan sonra kırılmaya vesile olabilecek girişimlerden uzak duracağız.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu