Ekonomi

Bill Gates’in eski asistanının serveti Gates’e yaklaştı

Bu yıl serveti tahminen 29 milyar dolar artarak 115 milyar dolara yükselen Ballmer, şu anda Bloomberg Milyarderler Endeksi’nde 5. sırada yer alıyor. Eski işvereni Gates ise 121 milyar dolarla 4. sırada yer alıyor. Aralarında 6 milyar dolarlık fark var.

Yüzde 4’lük payı var

Endeks, Ballmer’ın şu anda Larry Ellison (114 milyar dolar), Warren Buffett (111 milyar dolar), Larry Page (110 milyar dolar), Mark Zuckerberg (108 milyar dolar) ve Sergey Brin’in önünde olduğunu gösteriyor. Bu onun (105 milyar dolardan) daha zengin olduğunu gösteriyor.

Microsoft’un yüzde 4 hissesine sahip olan ve 2014 yılında emekliye ayrılan Ballmer, büyük servetini Microsoft’a ilk katıldığı 1980 yılında imzaladığı sözleşmeye borçlu. Forbes’a göre, 1980 yılında lider asistanı olarak şirkete katıldığında 30’uncu oldu. çalışanı olarak 50.000 dolarlık bir taban maaşı ve elde edebileceği kar artışının yüzde 10’u oranında ikramiyeyi kabul etti. Kişisel asistanlıktan işletme müdürlüğüne ve Microsoft’un CEO’luğuna kadar yükselen Ballmer’ın serveti, bu yıl Microsoft hisselerindeki artış sayesinde arttı.

Bilgisayar devinin bu baharda yapay zeka sohbet robotu ChatGPT’nin ana şirketi OpenAI’ye yaptığı yatırım, Google’ın sahibi Alphabet’in internet aramalarındaki hakim konumunu bozabileceği yönündeki umutları artırdı ve Microsoft hisselerinin son 10 ayda yüzde 38 oranında artmasına neden oldu. Balmer aynı zamanda ünlü NBA takımı Los Angeles Clippers’ın da sahibidir.

hamamozuhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu