Ekonomi

Babacan: Yerli sermaye bile yatırımlarını başka ülkelere aktarıyor

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Karar yazarlarıyla bir araya gelerek gündemi değerlendirdi. Ekonominin iyiye gitmediğini belirten Babacan, geçen yıl seçim öncesinde ekonomi yönetimine önerilerini ilettiklerini belirterek, Merkez Bankası ve TÜİK’in süreçlerinde şeffaflık olmadığına dikkat çekti.

Kararın yazarı Ahmet Taşgetiren, “Babacan ‘Ekonomiyi yönetseydik…” başlıklı yazısında Babacan’la yaptığı bazı konuşmaları şöyle aktardı:

“Tabii ki Babacan’a önce ekonomi soruldu. Mehmet Şimşek’in başkanlığını yaptığı ekonomik operasyon nereye doğru gidiyordu, başarılı olacak mıydı?

“Biz de ‘Birkaç ay bekleyelim eski dostlarımız belki başarılı olurlar’ diye düşündük. Bu acı ilaç operasyonu. Ama doktor hastaya acı ilaç veriyor ve iyileşmesini bekliyor.” Şu anda konuşuyoruz çünkü bu sürecin iyi gitmediğini görüyoruz” dedi.

Buna göre hala şeffaflık yoktu, merkez bankası süreçlerinde, en önemlisi TÜİK’te şeffaflık yoktu. TCMB dövizi kontrol altında tutabilmek için 5 yılda 400 milyar dolar sattı. 128 milyar doların nereye gittiği konuşuluyordu biliyorsunuz… Bu rakam bununla da bitmedi…

‘Falan kişi hapisten çıkamaz’ diye tepeden konuşan bir ülkede yabancı yatırım olmaz’ açıklaması da Babacan’la ilgili. Bunu her televizyon konuşmasında söylüyor, bize de anlattı. Erdoğan’ın tek belirleyici olduğu bir yapının risklerini anlatıyor.

Kendisi de uzun yıllar Erdoğan’ın yanında çalıştı. Hatta Babacan’ın ‘Biz yaptık’ dediğini savunuyor ve ‘Ben Başbakandım, imzalamasaydım ne yapardınız?’ diyor. Gibi sorgulamalarla… Babacan’ın buna yanıtı var: ‘Artık tüm imza yetkisi sizde. İmzalayın ve bu ekonomik çalkantıyı durdurun.’ Sonra Erdoğan’ın ‘Faiz sebep, enflasyon, sonuç’ yaklaşımıyla faizlerin indirildiği günlerden faizlerin yüzde 45’lere geldiği günlere geliyor ve her iki olayın da Erdoğan’ın yönetiminde gerçekleştiğini sorguluyor.

Babacan’a göre ekonomi sadece faiz artırımıyla toparlanmayacak. ‘Evet, bu kadar yüksek faizler yabancı finans sahiplerini bazı riskler almaya ve Türkiye’ye getirmeye teşvik edebilir ama kalıcı yatırım yapmalarına yol açmayacaktır.’ Çünkü Babacan’a göre yatırımcıların hâlâ ‘güven sorunu’ var. Ona göre, ‘Yerli sermaye bile güven sorunu nedeniyle büyük yatırımlarını başka ülkelere yönlendiriyor.’ Babacan, tanık olduğu ve burada yazılmayacak tuhaf olayları anlatıyor.

Babacan, her şeye rağmen 14-28 Mayıs’a giderken hazırladıkları ‘Türkiye’nin sorunları ve çözümlerine’ ilişkin tüm belgeleri, başta Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere tüm bakanlara masalarına ulaşacak şekilde gönderdi. ‘Biz çalıştık, faydalanırsınız’ mantığıyla… ‘Ancak fayda sağlarsak mutlu oluruz’ diyor Babacan.”

(EKONOMİK HİZMET)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu