Yaşam

Avrupa Sokaklarında Bulunan “Keşke Bizim de Olsaydı!” Hayatı Kolaylaştıran Teknolojiler

Ekonomik sorunları bir kenara itmeyi başarmış, sosyal devlet anlayışının güçlü olduğu ülkelerde yeni teknolojiyi kullanarak, insanların hayatlarını kolaylaştırmakadına çalışmalar yapılabilir.

Bizim için öyle olmasa da küresel ısınmaVe Çevre kirliliğiBazı ülkelerde şu gibi sorunlar var: ana gündem . İşte Avrupa sokaklarında gördüğümüz, “Keşke bizim de olsaydı!” Bahsettiğimiz teknolojileri sizler için derledik:

1. Almanya, insanları geri dönüşüme nasıl motive edeceğini çok iyi biliyor: Pfandautomat

Geri dönüşüm ve atık üretimi konusunda dikkat çekici çalışmalara sahip olan Almanya, şişe atığıTüketicilerin geri dönüşüm konusundaki motivasyonunu artırmak için pet şişe otomatlarına ev sahipliği yapıyor.

Genellikle süpermarket zincirlerinde görebileceğiniz otomatlar ile alüminyum, plastik ve cam şişe atıklarınızı otomatın içerisine koyarak karşılığında markette harcayabileceğiniz kupon veya kupon alabilirsiniz. nakit Para alabilirsiniz. Bu sayede atık şişeler toplanarak hayatta kalmakÇok fazla kişi olduğunu da eklemeden geçmeyelim.

Ne kadar para ödediğinizi merak edenler için makineye koyduğunuz geri dönüştürülebilir şişeler karşılığında alabileceğiniz para miktarları şu şekilde:

  • Maden suyu (cam veya PET): 15 sent
  • Meyve suyu veya meşrubat şişeleri: 15 sent
  • 1,0 litrelik şarap şişeleri: 2 veya 3 sent
  • Tek kullanımlık şişe ve kutular: 25 sent

2. Hollanda, sıcak yaz günlerinde ücretsiz güneş kremi dağıtım noktalarıyla çıtayı yükseltiyor.

Hollanda hükümeti, güneş kremi üreticisiyle başlattığı uygulamayla cilt kanseri tehlikesine dikkat çekerek, şunları söyledi: vatandaşlarının ve ziyaretçilerinin sağlığını önemsiyor” yüzden fazla olduğunu vurgulayarak özgürbu yaz güneş kremi dağıtım noktasını açtı.

Örneğin bir hastane, bir sağlık sigortası şirketi ve çeşitli belediyelerle işbirliği yaparak yaklaşık 120 ilkokula güneşten koruyucu makineler kurdular. Böylece çocuklar güneşten korunabilirsiniz. Aynı uygulamanın birçok Avrupa ülkesinde de hayata geçirilmesi hedefleniyor.

3. Bu otomat, her ay yeni lens almak zorunda kalan birçok kişinin hayatını kolaylaştırabilir.

Vilnius, Litvanya’daki merkez otobüs terminalindeki otomattan göz numaranıza göre Lensi seçip kolayca ödeme yapabilirsiniz. Berlin’de otomatları da bulmak mümkün.

4. Akıllı çöp kutuları hem zamandan tasarruf sağlar hem de geri dönüşüme destek olur.

Avrupa’nın bazı şehirlerinde çöp kutuları şehrin “akıllı” yardımcıları haline geldi. Bu özel çöp kutuları içlerinde biriken çöpleri toplar. otomatik olarak sıkıştırabilir . Böylece daha fazla çöp alır ve eskisi kadar sık ​​taşmaz. Örneğin geleneksel bir çöp kutusuna 3 torba çöp sığarken, bu “akıllı” kutulara yaklaşık 6-8 torba çöp rahatlıkla sığabiliyor.

Ayrıca bazıları kapasiteleri dolduğunda Şehir yetkililerine mesaj gönderebilir . Bu sayede çöp toplayıcıları zamanında gelerek kutuyu boşaltırlar. İnsanlar etrafta çöp dağları görmeden çöp kutusunu temizleyebilir ve çalışanlar zaman kaybetmez.

Henüz çok yaygın olduğunu söyleyemesek de, Barselona, Paris, Londragibi büyük şehirlerde sürdürülebilirliğe olan ilgisiyle tanınmaktadır. İskandinav ülkelerinde Bu akıllı çöp kutularına rastlamak mümkün. Proje birçok farklı şehirde pilot bölgelerde test aşamasında.

5. Hollanda’daki su altı bisiklet parkı

Amsterdam’daki su altı bisiklet parkına 7 bin bisiklet park edilebiliyor. Üstelik ilk 24 saat ücretsizdir. Böyle bir şeyin mümkün olabilmesi için öncelikle bisiklet kullanımını yaygınlaştırmamız, yaygınlaşması için de, Bisiklet yollarının doğru inşasıGereklidir, normaldir.

6. Ücretsiz temiz su noktaları özellikle yaz aylarında hayat kurtarır.

Avrupa’da, özellikle de büyük şehirlerde seyahat ederken, muslukta insanlarla sıklıkla karşılaşabilirsiniz. Hayır, bu insanlar orada ellerini yıkamıyorlar; su içiyorlar! Avrupa’nın pek çok şehrinde insanlar su şişelerini doldurabiliyor ya da sadece susuzluklarını giderebiliyor. özgürSu içme noktaları bulunmaktadır.

Bu noktalar plastik atıkların azaltılması ve turistlere ya da kendi halkına yiyecek sağlanması amacıyla tasarlandı. saf suya erişimÖzellikle sıcak yaz günlerinde bu su noktalarının hayat kurtarıcı olabilmesi amacıyla kurulmuştur.

Aslında ülkemizde bazen tarihi, bazen de yeni yapılmış çeşmeleri görmek mümkün. Ancak ne yazık ki bu uygulama özellikle büyük şehirlerde sınırlıdır. Avrupa’da olduğu gibi yaygınBu bir uygulama değil.

BONUS: Türkiye’de gördüğümüz ve dünyanın ihtiyaç duyulan her ülkesinde olmasını dilediğimiz gıda otomatları.

İstanbul, Antalya, Balıkesir gibi şehirlerde rastlayabileceğimiz mamamatik olarak da bilinen yiyecek otomatı, tahmin edebileceğiniz gibi sokak hayvanlarını beslemek için geliştirildi. Bu satış makineleri, satış makinesinden otomat makinesine farklılık gösterse de bazen cam, metal veya plastik şişeler karşılığındaBazen para karşılığında sana yiyecek verirler.

Özellikle çocuklara geri dönüşüm,  hayvan sevgisiVe sorumlulukPara toplamak amacıyla hayata geçirilen bu keyifli otomat projesi, sahipsiz sokak hayvanlarını da sahipsiz bırakmıyor.

Özetle, Avrupa sokakları teknolojiden payına düşeni aldı. Halen planlama aşamasında olan ve pilot noktalarda test edilmeye başlanan sayısız proje var. Umarım yakın zamanda bu tarz projeleri ülkemizde daha sık görmeye başlarız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu