Haber

Antisemitizmle suçlanan Elon Musk’tan Auschwitz’e ziyaret

Milyarder iş adamı Elon Musk, oğluyla birlikte Polonya’daki Auschwitz-Birkenau toplama kampının bulunduğu bölgeyi ziyaret etti. Nazi Almanyası’nın Holokost sırasında yüz binlerce Yahudiyi katlettiği yere yapılan ziyaret, sosyal medya platformundan haftalar sonra gerçekleşti

BBC’nin haberine göre Musk daha sonra yaptığı açıklamadan dolayı özür dileyerek İsrail’e bir ziyarette bulundu. Daha sonra bazı önde gelen Yahudi liderler Musk’ı Holokost’un en sembolik mekanlarından biri olan Auschwitz’e davet etti ve ondan ‘kendi gözleriyle görmesini’ istedi. Bu kapsamda bugün Polonya’ya gelen ve 2. Dünya Savaşı sırasında yaklaşık 1 milyonu Yahudi olmak üzere 1.1 milyon insanın öldürüldüğü Auschwitz’e özel bir ziyarette bulunan Elon Musk, Avrupa Yahudi Birliği’nin düzenlediği çevrimiçi konferansa da katılacak. (EJA) günün ilerleyen saatlerinde. itiraz etmesi bekleniyor.

MUSK, AVRUPA’NIN SİYASİ İSİMLERİYLE BULUŞACAK

Twitter sosyal paylaşım platformunu satın alan ve Ekim 2022’de adını ‘X’ olarak değiştiren Elon Musk, Yahudi topluluklarının beyazlara karşı nefreti körüklediğini söyleyen bir gönderiye “Gerçekten doğruyu söyledin” yorumu yapmasının ardından antisemitizmle suçlanmıştı. . Sosyal medyadaki eleştirilerin yanı sıra Beyaz Saray’dan da kınama açıklaması yapıldı. Musk daha sonra bu yorumun bir “hata” olduğunu iddia etti ve yorumunu platformda yaptığı “en aptalca şeylerden biri” olarak nitelendirdi.

EJA, bugünkü ziyarete ilişkin yaptığı açıklamada, Musk’ın Polonya’nın Krakow kentinde Avrupa ülkelerinden üst düzey siyasi isimlerle bir araya geleceğini ve “Avrupa’yı etkileyen antisemitizmdeki astronomik artışları tartışıp çözüm bulacağını” belirtti. EJA, bu ‘rahatsız edici eğilimin Gazze savaşından bu yana arttığını’ belirtti.

EJA Lideri Haham Menachem Margolin, Aushwitz-Bierkenau ile ilgili yaptığı çevrimiçi yayında Musk’ı Auschwitz’e davet etti ve UNESCO’nun 1979 yılında İnsanlığın Kültürel Mirası listesine eklediği Yahudi mezarlığı, Auschwitz-Birkenau Devlet Müzesi ve Holokost anıtı olarak halka açıldı. alan. (DIŞ HABER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu