Ekonomi

Almanya’daki firmaların ihracat beklentileri ekim ayında arttı

Ekonomik Araştırma Enstitüsü (Ifo), Almanya’ya yönelik ekim ayı ihracat beklentileri araştırmasının sonuçlarını açıkladı.

Buna göre Almanya’da Eylül ayında eksi 10,8 puan olan Sanayi İhracatı Beklenti Endeksi Ekim ayında 3,9 puan artarak eksi 6,9 puana yükseldi.

Endeks eylül ayında eksi 10,8 puana gerileyerek Kovid-19 salgınının ortaya çıktığı Mayıs 2020’den bu yana en düşük seviyesine geriledi.

Ifo’nun araştırmasına göre makine ve elektrik mühendisliği alanında çalışan bazı firmalar yurt dışından sipariş alamamaktan şikayetçi.

Ifo Lideri Clemens Fuest, 2 binden fazla firmanın katıldığı ankete ilişkin değerlendirmesinde, Alman ihracatçıların beklentiler konusunda temkinli davranmaya devam ettiğini belirtti.

Fuest, “Birçok şirket uluslararası pazarlardaki rekabet gücünün azaldığını görüyor” dedi. İfadesini kullandı.

Öte yandan zayıf küresel ekonomi Alman şirketlerini de sıkıntıya sokuyor. Pek çok sanayileşmiş ülkede faiz oranlarının enflasyona karşı keskin bir şekilde artması, “Alman yapımı” eserlerin satın alınmasına yönelik finansmanı önemli ölçüde daha değerli hale getiriyor.

Dünya Ticaret Örgütü, sürekli yüksek enflasyon, yüksek faiz oranları, Çin emlak piyasasındaki sorunlar ve Ukrayna’daki savaşın ekonomik görünümü gölgelediğini öne sürerek, bu ayın başında küresel mal ticaretine ilişkin 2023 büyüme tahminini yarıdan fazla düşürdü.

incesuajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu