Haber

AK Parti’den 2. ‘anayasa değişiklik teklifi’ ziyareti

AK Parti, başörtüsü yönetmeliği ve ailenin korunmasına yönelik anayasa değişikliği teklifini görüşmek üzere Çarşamba günü ikinci kez Meclis’te kümelenen siyasi partileri ziyaret edecek.

AK Parti, anayasanın din ve vicdan hürriyetlerini düzenleyen 24’üncü maddesi ile ailenin korunması ve çocuk haklarını düzenleyen 41’inci maddesinde değişiklik öngören kanun teklifini muhalefete sunmaya hazırlanıyor. çocuk. AK Parti yönetimi bugün sabah saatlerinde CHP, UYGUN Parti ve HDP kümelerinden randevu istedi. Toplantı 11 Ocak Çarşamba günü yapılacak.

‘RANDEVU TALEPLERİNE OLUMLU CEVAP VERMEDİK’ AK Parti’nin randevu talebinin ardından HDP’den açıklama geldi. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde basın toplantısı düzenleyen HDP Küme Başkan Yardımcısı Hakkı Saruhan Oluç, “Bu konudaki tutumumuzu daha önce de belirtmiştik. Ayrımcılık yapılmaması, hak ve özgürlüklerin korunması yönündeki ilkeli duruşumuzu vurguladık. Hukuksuzluk ve hukuksuzluğun yaşandığı, özgürlüklerin ve demokrasinin ağır saldırılar altında kaldığı bir süreçte, sadece başörtüsü değişikliği önerisinin Türkiye’deki özgürlükler sorununa çözüm üretmede yetersiz kalacağını söyledik.

HDP’nin başörtüsü sorununun geçmişte veya bugün olmadığını vurgulayan Oluç, “Bu adımı bir seçim hareketi olmaktan çıkarmanın yolunun Anayasa’nın 10’uncu maddesi başta olmak üzere tüm ayrımcılığın ortadan kaldırılması olduğunu söyledik. bu konudaki tekliflerimize cevap verilmedi.Anayasa değişiklik teklifini görüşmek üzere bugün Çarşamba gününe AK Parti Küme Yönetimi bizden randevu istedi.Anayasa değişiklik teklifini AK Parti Küme Yönetimi ile görüşmeme kararı aldık.Olumlu yanıt alamadık. Randevu taleplerine tabii ki AK Parti Kümelenme Yönetimi’nin “Diyalog çabalarını olumsuz görmüyoruz. Ancak hükümetin bize yönelik politikaları nedeniyle bu tür bir buluşma zemininin ortadan kalktığını düşünüyoruz” dedi.

haber-kirkagac.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu