Haber

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç: Deprem soruşturmaları sürüyor

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, deprem soruşturmaları ve davalarla ilgili olarak, “Depremin olduğu ilk andan itibaren sorumlular hakkında adli soruşturmalar açıldı ve bazı kovuşturmalar başlatıldı. Şu anda dosyalar çoğunlukla bilirkişi incelemesinde.” söz konusu.

Tunç, çeşitli programlara katılmak için geldiği 6 Şubat’ta depremlerden etkilenen Kahramanmaraş merkezli Hatay’da yaptığı incelemelerin ardından AFAD Uyum Merkezi’nde gazetecilere açıklama yaptı.

Adalet Bakanlığı’nın depremlerin ardından kriz merkezi oluşturduğunu hatırlatan Bakan Tunç, deprem bölgelerinde yargıdaki sürelerin 2 Mayıs’a kadar askıya alındığını ve artık yargıyla ilgili normalleşme sürecinin başladığını bildirdi.

Yılmaz Tunç, depremde 231 yargı mensubunun hayatını kaybettiğini bildirdi.

Deprem bölgesinde 131 yeni adliye kurulduğunu belirten Bakan Tunç, depremlerde 15 adliye ve 11 cezaevinin ağır hasar gördüğünü hatırlattı.

Hatay’da son yıllarda yapılan adalet saraylarının yıkılmadığını belirten Tunç, az hasar gören binaların kısa sürede onarılarak hizmete açıldığını kaydetti.

Bakan Tunç, Hatay’da Samandağ ilçesinde 248 adet adliye işçi lojmanı ve müstakil adliye binası yapılacağını bildirdi.

“Gecikmelere mahal vermemek için süreci hassasiyetle takip ediyoruz”

Deprem incelemelerine ilişkin açıklama yapan Bakan Tunç, şöyle devam etti:

“Depremin olduğu ilk andan itibaren sorumlular hakkında adli soruşturma başlatıldı ve bazı kovuşturmalar başlatıldı. Şu anda belgeler çoğunlukla bilirkişi incelemesinde. 1757 şüpheli hakkında işlem yapıldı, bu sayı 725 idi. Hatay’da 351 kişi tutuklandı. Denetim kararı deprem bölgesinde 642, Hatay’da 254, 764, diğer tedbir kararlarının 380’i Hatay’da.Bu kapsamda 26’sı Hatay’da olmak üzere 118 müteahhit tutuklandı. 192 yapı denetim görevlisi Hatay’da. 23 yapı malikinin 3’ü Hatay’da. Cumhuriyet savcılıklarımız soruşturmalarını titizlikle sürdürüyor. Belgeler, teknik inceleme ve bilirkişi incelemesi için ilgili üniversitelere gönderildi. Belgelerin bilirkişi raporları olması durumunda savcılıklara iletildi, gözaltı süreçleri incelenmeye devam ediyor.Tarafsız yargının en doğru kararı vereceğine inanıyoruz.”

Hatay’da hasarlı bölgelerde incelemelerde bulunduğunu anlatan Bakan Tunç, deprem bölgesinde görev yapanlara teşekkür etti.

Yılmaz Tunç dedi ki:

“Adalet Bakanlığı olarak önümüze gelecek hukuki süreçlerle ilgili devam eden tespit davaları var. Burada ağırlaştırıcı bir durum var. Bunların bir an önce sonuçlandırılması gerekiyor. Çünkü tespit davalarının sonucuna göre sonuçlanacak. Hasarlı binaların yıkılıp yıkılmayacağı ortaya çıktı. Bu süreci yakından takip ediyoruz. Herhangi bir gecikmeye mahal vermemek için süreci hassasiyetle takip ediyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu