Yaşam

ABD Yapay Tavuk Etinin Satışına Resmen İzin Verdi: Laboratuvarda Üretildi, Tavuğun T’si Yok!

Yapay gıdalar son yıllarda en çok tartışılan bahislerden biridir. Bazı bölümlere göre insan, Laboratuvar ortamında geliştirilen yiyecek tüketmelidirler. Diğerleri bunun saçmalık olduğunu düşünüyor. Tüm bu tartışmaların gölgesinde ABD’den dikkat çekici bir hamle geldi. Ülkede yapay tavuk eti tüketimiİzin verilmiş.

ABD’de resmi kurumlarUpside Foods ve Good Meat’in aldığı karara göre, isimli şirketler tarafından geliştirilen suni tavuk etleri satışa sunuldu. restoranlar aracılığıyla tüketicilere ulaşacak. Aslında her iki firma da çoktan sipariş almış ve bu saatlerin prestijiyle yapay etlerini teslim etmek için harekete geçmiş olabilir.

Peki suni tavuk eti tam olarak nedir? Nasıl üretildi?

Normalde canlı tavukları keser ve etlerini tüketiriz. ABD’de onaylanan şirketler gerçek tavuklarla çalışmaz . Bunun yerine hayvan hücrelerini kullanarak laboratuvar ortamında çoğaltırlar ve bunun sonucunda yapay et üretirler. Ancak bu, geleneksel tavuk üretimi ile karşılaştırılır. pahalı ve karmaşıkAyrıca bir süreç olduğu da bilinmektedir.

Yapay tavuk eti Singapur’da çoktan yasallaştı!

Yapay tavuk eti bölümünde ABD dünyanın bir numarası değil. Singapur , uzun zaman önce suni tavuk eti satışına izin verdi. Aslında Singapur’da suni et satan şirketin kendisi Good Meat. Diğer taraftan; İngiltere ve İtalya’da yapay et tartışmaları devam ediyor. Sonucun nereye varacağı bilinmez ama bir gün Türkiye’de de Yapay gıda tartışmaları yapabiliriz gibi görünüyor. Bu sektördeki gelişmeleri yakından takip etmek gerekiyor…

Yapay et tüketimini nasıl yorumluyorsunuz? Fikirlerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu