Yaşam

3000 Odalık Devasa Otel, 30 Yıldır Tek Bir Kişiyi Bile Ağırlamadı! İşte Kuzey Kore’nin Lanetli Oteli

Dünyanın en büyük otelleriyle yarışacak kadar büyük bir otel düşünün. Hatta birçok gece kulübünü bünyesinde barındırabilecek kadar geniş tasarlanmış bir otel. Eyfel Kulesi’nden biraz daha yüksek olan bu otel, 362.321 metrekare kullanılabilir alana sahip. Burası her daim turistlerin ve mahallî halkın gözdesi demek isterdik ama bu otel, 30 yıldır bir ziyaretçi bile ağırlamamış! Pekala, neden? Gelin, bu farklı oteli birlikte inceleyelim.

Bu ürkütücü otelin nerede olduğunu varsayım edebilir misiniz?

Dünyanın en baskıcı ülkelerinden biri olan Kuzey Kore’nin başkentinde yer alan Ryugyong Oteli’nden bahsediyoruz. Bu 3000 oda kapasiteli otel, bugüne kadar hiç ziyaretçi kabul etmedi. Zati ülkenin baskıcı idaresinden ötürü ülkeye gelen turist sayısı da Güney Kore’ye kıyasla hayli az.

Peki, o vakit neden 3000 oda kapasiteli bir otel yaptılar dersiniz?

Bunu anlamak için yıllar öncesine kısa bir seyahat yapmamız gerekiyor. Gelin, bir arada soğuk savaş yıllarına gidelim. Kuzey Kore ve Güney Kore ortasındaki güç çekişmesini ve bunun otelle temasını lakin bu formda açıklayabiliriz.

Sırf güç gösterisi için bu türlü bir otel yaptıklarına inanmak sıkıntı olabilir.

Güney Kore, soğuk savaş devrinde dış güçlerin de takviyesi ile dünyanın en büyük otellerinden birini inşa etmişti. Birebir vakitte 1988 yılında yapılacak olan olimpiyatlara mesken sahipliği yapma hedefindeydi. Kuzey Kore buna kayıtsız kalır mı? Doğal ki hayır! Bu nedenle Kuzey Kore idaresi, dünyanın en büyük otellerinden birini inşa ederek Güney Kore’ye bir güç gösterisi yapmak istedi. Kendilerine göre uyarladıkları bir festival bile düzenledi! Ağırlayacakları 22.000 kişi içinse havaalanı genişletildi, yeni bir stadyum yapıldı ve Ryugyong Oteli’nin inşasına başlandı.

3000 kapasiteli gökdeleni betonla yapmak istediler.

Elbette bir gökdelen inşa etmek için kâfi donanımları yoktu. Ellerinde olan betonla bu gökdeleni inşa etmekse imkânsızdı. Bu yüzden bina, her biri eğimli 3 kanattan oluşan bir yapı olarak tasarlandı.

Tabii işler yolunda gitmedi.

Otelin inşası 22.000 konuğu ağırlayacakları olimpiyatlara yetişmedi. Sebep olarak birçok şey gösterilse de asıl hedef, oteli o dönemki liderlerinin doğum gününe yetiştirerek ona bir doğum günü armağanı vermekti. Fakat ekonomik sebepler buna müsaade vermedi.

Her şey aykırı gitmeye başladı.

Otel, yapılmaya başlandıktan 16 yıl sonra bile hâlâ tamamlanamamıştı. Oteli bitirmeden yıkmak en makul tahlil olsa da dünyaya güçsüz üzere görünmek istemedikleri için binayı o biçimde bırakmayı tercih ettiler. Yıllar yıllar sonra otelin üretimine devam etmeye karar verildi. Dışı, son derece lüks biçimde tasarlandı. Fakat içindeki işler hâlâ bitmemişti. Bir küme turist ismi altındaki grubun oteli gezmesine müsaade verildi lakin otel hiç bitecek üzere durmuyordu. 2013 yılında açılması planlanan otel, yeniden işlerin karşıt gitmesi sebebiyle açılamadı.

Otel lanetli olabilir miydi?

Birçok karşıtlığın akabinde otelin lanetli olduğu algısı her yerde yayılmaya başladı. Kuzey Kore ise bunun gerçek olmadığını söylemekte ve oteli açmakta kararlıydı. Bu nedenle Mısırlı bir şirketle anlaştılar. Lakin uzmanlar kullanılan gereçlerin kalitesiz olduğunu lisana getirdi. Kuzey Kore, 2018 yılında da bu oteli açmak için teşebbüslerine devam etti. Lakin otel açılmadan otelin dış yüzeyinde siyasi sloganların ve Kuzey Kore bayrağının olduğu ışık şovları yapılmaya başlandı. Bilindiği kadarıyla buna hâlâ devam ediliyor.

Otel, tüm uğraşlara karşın yakın vakitte açılacak üzere görünmüyor.

Bu otel hiç açılmadı ve dünyanın en büyük oteli olamadı. Lakin dünyanın en büyük boş binası unvanını almayı başardı. Bina, otel olarak planlansa da bu plan gerçekleştirilemediği için bir beton yapısı olarak tarih sayfalarında yerini aldı. Yapılan ışık şovları dışında da rastgele bir aktivitesi yok. Aslında içi hâlâ inşaat hâlinde. Tahminen dış ışıklandırma için harcadıkları ölçüsü binayı bitirmek için harcasalardı istedikleri muvaffakiyete ulaşabilirlerdi. Lakin sanıyoruz ki onlar da otelin yapılamayacağını kabul etmiş durumdalar. Piramitlerden ilham alan bu yapının lanetli olduğu söylemi ise gerçek üzere görünüyor zira ne olursa olsun otel hiçbir vakit açılmadı ve açılacak üzere de durmuyor!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu